22 Temmuz 2009 Çarşamba

Gebelikte omega 3 kullanmanın yararı nedir?

Gebelik sürecinde doğru beslenme, hem annenin hem de doğacak bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.
Omega 3 dengeli bir gebelik beslenme planında “olmazsa olmaz” unsurlardan biridir: bu bebeğin özellikle zihinsel ve fiziksel gelişimi için önemliyken, annenin preeklampsi ve doğum sonrası (postpartum) depresyon riskini azalttığı belirtilmektedir.
Bebeğin anne karnında gelişim sürecinde özellikle beyin, retina (gözün ağ tabakası) ve sinir sisteminin gelişiminde omega 3ün rolü büyüktür. Fetus bu ihtiyacını her durumda karşılamaya yöneleceğinden, eğer diyetle yeterli omega 3 alınmıyorsa, annenin vücudundan tüketmeye başlayacaktır. Araştırmacılar omega 3 depolarının ağırlıklı olarak beyinde olduğuna ve böyle bir durumda annenin beyin hücrelerinde %3’e varan bir kayıp olabileceğine inanıyorlar.
Hamile sağlığı açısından, omega 3
Ø Preeklampsi (proteinüri, ödemler ve hipertansiyon belirtileriyle karakterize gebelik toksemisi durumu ) oluşması riskini azaltır.
Ø Doğum sonrası (postpartum) depresyon riskini azaltır.
Ø Erken (preterm) doğum olasılığını minimize eder.


Vectomega fosfolipid yapısıyla ve üretim teknolojisi dolayısıyla saflığı, ayrıca A vitamini içermemesi gibi özellikleriyle, gebelik döneminde omega 3 gereksinimini karşılamaya çok uygun bir besin desteğidir.

J. of Perinatal Medicine

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu bölümü sorularınızı iletmek için de kullanabilirsiniz.
Tercihen e-posta göndererek yorumlarınızı yapınız: "e-postayla abone olun" sekmesinden...
Yorum kutusunun altındaki "Yorumlama biçimi"nden 'Adı/URL' seçeneğini işaretleyerek de iletebilirsiniz; 'Adı'kısmına isminizi,'URL'kısmına da servis sunucunuzu (yahoo.com, gmail.com vb.)yazarak gönderiniz.
Aksi durumda geçerli bir e-mail adresi bilgisi olmadan yorumlarınız yayınlanmayacaktır.
İletişim bilgileriniz gizli tutulacaktır.